Kino domowe czy soundbar – co warto kupić?

Filmy i muzyka to ważne elementy naszego życia. Każdy miłośnik kinematografii marzy o kinie we własnym domu. Z pomocą technologii jest to teraz możliwe. Na rynku dostępne są takie sprzęty jak: duże telewizory, projektory, a także soundbary oraz kina domowe, które pomogą nam spełnić to marzenie. Jeszcze kilka lat temu to właśnie kina domowe cieszyły się największą popularnością, jednak ostatnio na prowadzenie wysuwają się soundbary. Oba urządzenia mają plusy i minusy. Wybór systemu audio nie jest łatwy, artykuł ten pomoże odpowiedzieć na pytanie dla kogo soundbar będzie lepszy, a dla kogo kino domowe.

Czym są soundbary?

Soundbar to najprostszy sposób na poprawę jakości dźwięku płynącego z głośników wbudowanych w telewizor. To system audio umieszczony w wąskiej podłużnej obudowie. Jest to niewielka listwa dźwiękowa skrywająca zestaw głośników, które ustawione są w pozycji horyzontalnej. Głośniki te są najczęściej średnio- i wysokotonowe.

 kino w domu

Do zestawu można dołączyć subwoofer, czyli głośnik niskotonowy zapewniający basy, który łączy się z urządzeniem poprzez podłączenie do gniazdka elektrycznego. Dzięki temu możemy uzyskać niskie tony, które są potężniejsze od tych z płynących z głośników telewizora. Sama jakość dźwięku też jest znacznie lepsza.

Plusy i minusy soundbaru

Dużym plusem soundbarów jest fakt, że dostajemy sprzęt już gotowy do użytku – nie musimy podłączać kolumn ani szukać dla nich odpowiedniego miejsca. Czasem do soundbaru dołączane są niewielkich rozmiarów kolumny tylne, tzw. Surround, które wzmacniają odbiór dźwięków poprzez ich przestrzenność. W zestawie jest także pilot, który znacznie ułatwia obsługę urządzenia – najczęściej są na nim tylko najważniejsze przyciski.

Jest to urządzenie mobilne, dzięki czemu możemy je przenosić do innego pomieszczenia lub zabierać ze sobą do pracy lub na wyjazdy.

To urządzenie audio jest wyposażone w moduły łączności bezprzewodowej takie jak Bluetooth, NFC oraz Wi-Fi, dzięki którymi możemy łączyć soundbar z innymi urządzeniami. Ten system posiada także złącza HDMI, przez które możemy podłączyć soundbar do telewizora. Bardzo często nie potrzebujemy nawet kabla, aby połączyć telewizor do soundbara. Wystarczy bezprzewodowo zintegrować urządzenie z telewizorem za pomocą technologii Bluetooth. Na rynku są także soundbary z radiem, jednak polecamy wybrać już urządzenie z połączeniem do Internetu, co pozwoli nam na słuchanie radia internetowego. Na rynku są dostępne modele, do których możemy podłączyć dodatkowe głośniki, które wzmocnią efekt przestrzenny. Soundbar jest niewielki, elegancki i stylowy. Taką listwę możemy położyć pod telewizorem, ale również zamontować w ścianie. Mogą pełnić także funkcję dekoracyjną w naszym salonie.

Jednakże, soundbary nadają się do małych pomieszczeń, w których nie ma prześwitów – dźwięk powinien się równomiernie odbijać od wnętrza, aby uzyskać efekt „otoczenia” przez dźwięki. Dodatkowo, brzmienie z soundbara nie jest tak dobrej jakości jak w przypadku dźwięków zapewnianych przez kino domowe. Ciężko także za pomocą samej listwy osiągnąć przestrzenność dźwięku.

Zestaw kina domowego

Jeśli zależny nam na kinowych efektach podczas oglądania seansu filmowego w domu, to zakup kina domowego będzie dobrym rozwiązaniem.

Zalety i wady kina domowego

Największą zaletą zestawu kina domowego jest możliwość zmiany ustawień dźwięku, dzięki czemu możemy dostosować brzmienie do swoich preferencji. Dźwięk jest czysty i bardzo bliski kinowemu. Ten system posiada prawdziwy dźwięk przestrzenny. Kino domowe to system otwarty- mamy możliwość jego rozbudowy według własnego uznania. Najczęściej wybierany system 5.1 składa się z 5 elementów (dwie główne kolumny frontowe, po środku głośnik centralny, i z tyłu lub po bokach dwa głośniki efektowe) i subwoofera. Ale możemy także dobrać do zestawu dodatkowe subwoofery oraz inne akcesoria. W skład kina domowego wchodzi amplituner, wzmacniacz oraz połączenie tych obu elementów – amplituner AV.

Kina domowe pozwalają również odtwarzać treści cyfrowe takie jak DVD i Blu-Ray. Przydają się podczas oglądania telewizji, filmów, słuchania muzyki, ale także podczas gry na konsoli. Także w przypadku kina domowego możemy bezprzewodowo łączyć urządzenie z odbiornikiem TV. Pozwoli to na ograniczenie ilości kabli.

Taki zestaw lepiej sprawdzi się w większych pomieszczeniach, gdyż ten system potrzebuje przestrzeni, w której będzie mógł w pełni zaprezentować swe możliwości. Sprawi to, że dźwięk dotrze do nas z różnych kierunków i w odpowiednim czasie. Aby w pełni docenić efekt dźwiękowy, należy ustawić głośność na wysokim poziomie, co może być kłopotliwe, jeżeli mieszkamy w bloku.

Minusem kina domowego jest to, że potrzebuje on dużo miejsca oraz kabli, które będziemy musieli zamaskować, a to niestety wpływa na estetykę salonu. Kłopotliwe może być również ustawienie wszystkich głośników w odpowiedni sposób. Kino domowe posiada znacznie więcej ustawień, przez co sterowanie takim zestawem jest trudniejsze niż w przypadku soundbarów.

 kino domowe

Systemy audio – soundbar czy kino domowe?

Oba systemy właściwie pełnią różne funkcje. Odpowiedź na pytanie „soundbar czy kino domowe” jest uzależnione od osobistych preferencji, naszych finansów oraz wielkości pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować dany system.

Soundbar to sprzęt charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami – łatwo znaleźć dla niego miejsce, nadaje się do mniejszych pomieszczeń. Jest świetną opcją, jeżeli chcemy zastąpić głośniki telewizora. Instalacja kina domowego nie jest zbyt trudna. Nie ma dodatkowych kabli głośnikowych – nie pogubimy się w ich gąszczu. Jest bardzo szybki w instalacji i prosty w obsłudze. Ma dużo modułów łączności bezprzewodowej. Odznacza się minimalistycznym i eleganckim wyglądem. Soundbar z subwooferem pozwala cieszyć się lepszym dźwiękiem za mniejsze pieniądze. Jeśli jesteś osobą, której nie zależy na dźwięku wysokiej jakości, a szukasz tańszego, łatwiejszego w obsłudze sprzętu wybierz soundbar.

Kino domowe jest lepszym rozwiązaniem dla osób często spędzających czas przed tv lub konsolą, którym najbardziej zależy na najwyższej jakości i przestrzenności dźwięku. Taki zestaw najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach pozwalających na prawidłowe i optymalne rozstawienie głośników – jest to system wielokanałowy, który wymaga przestrzeni. Kino domowe przyda się także, jeżeli w przyszłości będziemy chcieli rozbudować urządzenie. Polecamy kino domowe wszystkim audiofilom, których interesuje obsługa treści cyfrowych w wysokiej rozdzielczości oraz oczekują odtwarzaczy treści cyfrowych lub amplitunera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *