soundbar wieża czy gramofon

Soundbar, wieża a może gramofon? Który odtwarzacz muzyki wybrać?

Każdy z nas uwielbia słuchać swojej ulubionej muzyki. Bez względu na gatunek, jakość jej odtwarzania odgrywa niebagatelne znaczenie w odbiorze i czerpaniu przyjemności z jej słuchania. Istnieje wiele możliwości, które umożliwiają komfortowe, perfekcyjne słuchanie ulubionych dźwięków. Soundbar, wieża, czy może gramofon? Na który wybór postawić, by idealnie dopasować sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska.

Wybierz sprzęt dopasowany do własnych wymagań

Urządzając wymarzony kącik audio w zaciszu własnego domu czy mieszkania, wiele osób zastanawia się nad jego wyposażeniem. Każdy z nas pragnie cieszyć się estetyką oraz funkcjonalnością przez wiele długich lat. Jaką wieże wybrać? Dla kogo lepszy okaże się soundbar, a kto powinien celować w najlepszy gramofon? Podpowiadamy!

Soundbar – nowoczesność w najlepszym wydaniu

Soundbar to podłużna „listwa”, którą umieszcza się pod lub nad telewizorem. Jego niewątpliwą zaletą są kompaktowe gabaryty. Soundbar podłącza się do telewizora za pomocą zwykłego kabla HDMI lub przy wykorzystaniu wejścia optycznego. W zależności od wybranego modelu, w soundbarach mieści się od dwóch do aż dwunastu głośników.

Wyróżnić możemy pewne rodzaje soundbarów:

  • jednoelementowe
  • oraz wieloelementowe.

Możemy zdecydować się więc na samą belkę grającą bądź belkę z subwooferem, a nawet modele z odłączanymi mniejszymi głośnikami. Soundbary wieloelementowe umożliwiają większą dynamikę tonalną, głównie dzięki lepszej reprodukcji niskich tonów.

Wybierając soundbar, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę kanałów (ilość wbudowanych głośników), kompatybilność z telewizorem, moc oraz pasmo przenoszenia (zakres częstotliwości).

Soundbary są doskonałym rozwiązaniem do najbardziej nowoczesnych pomieszczeń, w których przewodzi styl minimalistyczny, a głównym źródłem rozrywki jest telewizor i dostępna w nim szeroka paleta aplikacji oraz nowoczesne multimedia.

Wieża grająca – postaw na dobrą jakość dźwięku

wieże

Wieże wraz z dobrej jakości zestawami głośników, mają tę przewagę nad soundbarem, że głośniki można rozstawić w różnych miejscach pomieszczenia. To pozwala na stworzenie naturalnego, fizycznego efektu surround. Nowoczesne technologie soundbarów niejednokrotnie „oszukują” nasze ucho w tej kwestii, doskonale wykorzystując akustykę pomieszczenia.

Jeśli jesteśmy miłośnikami basu, wieże będą zdecydowanie lepszym wyborem niż soundbary. Ich mały rozmiar jest w tym przypadku ich największą wadą – koniecznym jest dołączenie subwoofera oraz wzmacniacza. Co więcej, wieże posiadają także niezwykle klasyczny wygląd, stwarzając unikatowy klimat. Jeśli jednak nie masz zbyt dużych wymagań co do sprzętu grającego, a zależy Ci głównie na dobrej jakości odtwarzanej muzyki, spokojnie możesz zainwestować w dobrą wieżę grającą.

Gramofon – styl vintage znów na czasie

Gramofony w Polsce bardzo często nazywane adapterami, a pomimo swojej długiej obecności na rynku, to właśnie w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Można spotkać je coraz częściej w najbardziej prestiżowych i nowoczesnych aranżacjach wnętrz. To rozwiązanie zdecydowanie dedykowane dla miłośników płyt winylowych. Zespoły muzyczne krajowe, jak i zagraniczne, do dziś oferują nowe płyty wydawane w limitowanych wersjach na płytach gramofonowych. Cały rytuał włączenia muzyki i niezwykle ciekawy sposób odtwarzania płyt za pomocą igły, to nie tylko słuchanie muzyki, ale także pasja i hobby. Całe kolekcje zbieranych płyt winylowych to bogata biblioteczka muzyczna, ale także przepiękna dekoracja każdego wnętrza.

gramofony

Możemy wyróżnić gramofony:

  • automatyczne,
  • półautomatyczne
  • oraz manualne.

W modelach automatycznych ramię gramofonu samodzielnie kładzie igłę na płycie i po odtworzeniu wraca na swoje pierwotne miejsce. W modelach półautomatycznych użytkownik musi sam położyć ramię na płycie, jednak po odtworzeniu wraca ono samodzielnie na swoje miejsc. Gramofony manualne wymagają zaś i położenia, i odłożenia ramienia, w celu odtworzenia i zakończenia słuchania muzyki. W dzisiejszych czasach najczęściej wybieranymi są modele automatyczne.

Dla kogo gramofon będzie najbardziej trafnym wyborem? Z całą pewnością dla melomanów muzyki, którzy są miłośnikami płyt gramofonowych oraz całego charakteru słuchania ulubionych dźwięków, jaki stwarza gramofon. Dobry gramofon będzie także idealnym uzupełnieniem wnętrza w stylu vintage.

Indywidualne upodobania – wybierz coś specjalnie dla siebie!

Kochasz nowoczesne technologie, rozwój idący z duchem czasu, szanujesz przestrzeń i cenisz sobie minimalizm? Wybierz soundbar, który zaspokoi Twoje wymagania muzyczne, a dodatkowo będzie jednym z najbardziej nowoczesnych sprzętów. Jeśli ogromną uwagę przykładasz do efektu surround, a Twoje serce bije mocniej na widok kolumn głośnikowych, wybierz do swojego salonu wieże. Jeśli uwielbiasz styl vintage, płyty winylowe i charakterystyczny szelest odtwarzanych płyt gramofonowych, wybierz idealny gramofon, który także zaspokoi Twoje wymagania muzyczne. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i potrzeb!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *