Software house – co to jest, jak działa i kiedy warto z nim współpracować?
Software house to nic innego, jak firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania na zamówienie oraz zarządzaniem projektami IT na zlecenie zewnętrznego inwestora. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwinęły się też firmy informatyczne, które specjalizują się w outsourcingu usług IT. Profesjonalny software house pomaga przedsiębiorcom w realizowaniu celów projektowych i przygotowywaniu biznesowych aplikacji. Chcesz dowiedzieć się, jak działa software house, kiedy warto skorzystać z takich usług i ile zarabiają producenci oprogramowania? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.
Czym jest software house?
Software House (SH) to przedsiębiorstwo specjalizujące się w tworzeniu oprogramowania dla zewnętrznych podmiotów. Działania software studio mogą obejmować różne projekty, począwszy od wdrażania systemów e-commerce, poprzez aplikacje mobilne i aplikacje webowe, aż po rozbudowane, kompleksowe rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów.
Firmy, które działają na rynku jako software house, zajmują się nie tylko przygotowywaniem aplikacji zgodnie z założeniami projektowymi. Pozostałe zadania, które często można znaleźć w ofercie popularnych software house to:
- utrzymywanie starszych projektów IT, które wymagają optymalizacji,
- rozbudowa istniejącego oprogramowania o dodatkowe funkcje i rozwiązania,
- migracja oprogramowania do nowszych wersji, czyli przeprowadzanie aktualizacji.
Warto też dodać, że dobry software house zajmuje się udzielaniem konsultacji i wsparciem w zakresie tworzenia projektów dla aplikacji biznesowych. Dodatkowo firmy mogą skorzystać z usługi outsourcingu IT w formie team extension, czyli po prostu zatrudnić ekspertów pracujących w software house na potrzeby swojego projektu lub przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto zdecydować się na współpracę z software house?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na długofalową współpracę z software housem. To przede wszystkim gwarancja kompleksowego podejścia specjalistów do każdego projektu – nawet tego mocno zaawansowanego.
Chcesz poznać korzyści wynikające ze współpracy z software studio? Oto kilka z nich:
- ograniczenie kosztów i łatwiejsze zarządzanie pracą całego zespołu informatycznego,
- z usług software house może skorzystać praktycznie każda firma, także małe start-upy i jednoosobowe działalności gospodarcze,
- dostęp do różnorodnych technologii programistycznych,
- jasne warunki współpracy,
- przejrzystość cen,
- kompleksowa opieka nad powierzonymi projektami IT.
Jeśli chcesz korzystać ze wszystkich dobrodziejstw wynikających ze współpracy z software house, musisz wybrać rzetelną firmę, która zatrudnia wyłącznie wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny programowania oraz zarządzania projektami IT. Czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy z SH to: doświadczenie, dostępne technologie, sposób komunikacji z klientem oraz kwalifikacje i umiejętności zespołu.
Producenci oprogramowania, czyli software house – ile kosztuje taka współpraca?
Sprawdzona firma software house jest w stanie realizować projekty informatyczne od podstaw, a także rozwijać już istniejące oprogramowanie. Specjalistyczny zespół IT jest w stanie działać w różnych technologiach: WordPress, PHP, MySQL i wielu innych. Oczywiście im szerszy zakres współpracy z SM, tym wyższa będzie cena świadczonych usług.
Całkowite koszty współpracy z software house są uzależnione od złożoności prowadzonego projektu oraz indywidualnego cennika firmy. Średnio można przyjąć, że roboczogodzina specjalistów IT w software house sięga do poziomu 200 złotych netto. Niemniej jednak stworzenie kompleksowego systemu e-commerce dla sklepu internetowego lub rozbudowanego systemu zarządzania dokumentacją może generować wydatki sięgające nawet do kilkuset tysięcy złotych.