dobry hosting

Jak wybrać dobry, stabilny hosting www?

Posiadanie strony internetowej, to nie tylko wykupienie domeny. Trzeba będzie ją również przekierować na serwer. Niezbędny staje się więc hosting, by blog, sklep internetowy, a nawet zwykła strona w sieci, mogły poprawnie funkcjonować. Niemniej jednak oferta hostingowa jest niezwykle różnorodna, a początkujący internauci, nie do końca wiedzą, na którą z nich się zdecydować. Wobec tego jaki wybrać dobry i stabilny hosting www?

Dopasuj hosting do celu witryny

Szereg dostępnych serwerów hostingowych i różnorodność ich parametrów może przyprawić o przysłowiowy zawrót głowy. Wobec tego często zadawane jest pytanie: jaki hosting będzie najlepszy? W praktyce nie da się udzielić na to jednoznacznej odpowiedzi. Każda witryna ma bowiem inne potrzeby i wymagania. Warto z pewnością uwzględnić parametry, takie jak przestrzeń dyskowa czy niezawodność. Jednak podstawą do wyboru najlepszego hostingu, jest znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:

  • dlaczego hosting jest nam niezbędny?
  • jaki cel ma nasza witryna internetowa?
  • jaki dzienny ruch generuje strona www?

Przytoczone powyżej kwestie, to oczywiście nie jedyne aspekty, którymi należy się kierować podczas wyboru najlepszego hostingu. Niemniej jednak znalezienie odpowiedzi na wspomniane pytania, znacznie ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

jak wybrać dobry hosting www

Hosting współdzielony, dedykowany, a może VPS?

Dostawcy usług hostingowych, oferują różnorodne rodzaje hostingu. Odpowiednie jego wybranie na tym etapie, okazuję się podstawą. Wobec tego możemy wyróżnić następujące rodzaje hostingu:

  • hosting współdzielony– jak sama nazwa wskazuje, miejsce na serwerze jest dzielone pomiędzy użytkowników. Jest to dość tanie rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku „świeżych” i początkujących stron www. Warto pamiętać, że nie tylko miejsce na serwerze jest podzielone. Wspólna jest również pamięć RAM czy moc obliczeniowa.
  • VPS– to rozwiązanie oddaje do dyspozycji wydzieloną część serwera. Sprawdzi się w przypadku witryn w „fazie wzrostu”, kiedy współdzielenie zasobów, nie jest już wystarczające, by zapewnić witrynie optymalne funkcjonowanie.
  • serwer dedykowany– to spersonalizowane i prywatne miejsce na serwerze. Jest to świetne rozwiązanie dla witryn, które generują już pokaźny ruch.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę wybierając dobry hosting?

Skoro podjęta została już decyzja odnośnie tego, jaki rodzaj hostingu wybrać, warto poświęcić chwilę na konkretne parametry. To właśnie one będą determinowały fakt, czy dany hosting rzeczywiście będzie najlepszy, czy jednak będzie jedynie rozczarowaniem. Tak więc pod uwagę należy wziąć:

  • pojemność serwera– jest to przestrzeń dla poczty elektronicznej i różnorodnych baz danych. Jak łatwo można się domyślić, najlepsze hostingi oferują największą pojemność serwera;
  • transfer danych– z każdym użytkownikiem, który odwiedza witrynę, pobierany jest również określony transfer danych. Przy niewystarczającym limicie, strona może przestać odpowiadać w momencie, kiedy ruch na niej będzie intensywniejszy. Najlepsze hostingi oferują więc nielimitowany transfer danych;
  • konta FTP– protokół komunikacyjny umożliwia przesyłanie danych na serwer i pobieranie plików na komputer. Jak więc widać, jest to niezbędny dodatek i wyróżnik dobrego i stabilnego hostingu;
  • okres testowy– wybierając stabilny i dobry hosting, warto przetestować kilka rozwiązań. Profesjonalni dostawcy usługo oferują więc darmowe okresy testowe. Wówczas użytkownicy sami mogą się przekonać, czy dany hosting spełnia ich wymagania, czy jednak muszą poszukać innego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *