Google grafika – jak wyszukiwać obrazem w Google?

Informacje dostępne w sieci są nieograniczone. Z tego względu, by użytkownik mógł trafić w internecie na to, co go interesuje, stworzone zostały wyszukiwarki. Najpopularniejsza wyszukiwarka google umożliwia odnajdywanie stron po słowach kluczowych i wyrażeniach, a od listopada 2002 roku w Polsce dostępna jest także opcja wyszukiwania obrazem, czyli tzw. Google grafika. Jak ona działa? jak wyszukiwać obrazem w Google?

Jak działa wyszukiwanie obrazem?

Strona startowa Google grafika wygląda bardzo podobnie do strony startowej google. Zmieniają się tylko ikonki na pasku wyszukiwania, gdzie w Google grafika pojawia się dodatkowo ikona aparatu. Jak wyszukiwać obrazem w Google przy pomocy tego narzędzia? Po pierwsze musisz wiedzieć, jaki obrazek czy zdjęcie Cię interesuje. Następnie wystarczy kliknąć na aparat i wczytać tam naszą grafikę. Rozpocznie się wyszukiwanie obrazem i w Google grafika zobaczymy wszystkie zdjęcie podobne do naszego.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wyszukiwać obrazem w Google z punktu widzenia technicznego, to jest to niezwykle proste i intuicyjne. Google grafika udostępnia cztery sposoby wyszukiwania obrazem. Pierwszy z nich jest najprostszy i polega jedynie na przeciągnięciu zdjęcia w pole wyszukiwarki. Dzięki temu możemy wyszukiwać w Google grafika nie tylko zdjęcia, które mamy zapisane na własnym dysku, ale również te oglądane bezpośrednio w sieci.

Drugim sposobem jest załadowanie pliku z naszego komputera. W panelu wyszukiwania Google grafika wybieramy aparat, a następnie załaduj obrazek i dzięki opcji przeglądaj możemy dodać dowolny obraz z dysku. Jak wyszukiwać obrazem w Google może być jednak jeszcze prostsze – wystarczy wkleić adres url obrazka do wyszukiwarki i w Google grafika pojawią nam się wszystkie podobne wyniki.

Wtyczka dla przeglądarek

Dla osób ceniących sobie czas i wygodę przygotowano dodatkowe, czwarte rozwiązanie w Google grafika. Polega ono na instalacji odpowiedniej wtyczki, która pozwala na wyszukiwanie obrazem poprzez kliknięcie na grafikę prawym przyciskiem myszy. Opcja działa jednak tylko na dwóch przeglądarkach – Chrome i w Firefoxie. Jest jednak bardzo intuicyjna w obsłudze i jeśli regularnie wyszukujemy obrazy, np. w poszukiwaniu, czy ktoś nielegalnie posługuje się naszym zdjęciem, to ta opcja będzie najbardziej korzystna.

Prawa autorskie w wyszukiwaniu obrazem

W ramach wyszukiwań w Google grafika możemy korzystać z wielu formatów plików. Wśród nich znajdziemy najpopularniejszy jpg oraz png, a także bmp, gif i svg. Jak wyszukiwać obrazem w Google to także częste pytanie osób, które szukają grafik potrzebnych im do wykorzystania na swoich stronach internetowych. Wszystkie zdjęcia oraz obrazki wektorowe objęte są bowiem prawami autorskimi. Wyszukiwarka umożliwia więc dokonanie wyboru co do prawa użytkowania. Możemy zaznaczyć licencję dowolną oraz licencję komercyjną, związaną ze swobodnym użytkiem i udostępnianiem plików. Powyższe licencje odnoszą się zarówno do użytku prywatnego jak i firmowego. Dzięki temu możemy sprawdzić, z jakich funkcjonalności możemy korzystać oraz dostać informacje, czy ktoś nielegalnie posługuje się naszą grafiką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *