Rozmiary zdjęć na Instagram i Facebook

W XXI wieku media społecznościowe stały się naszymi wizytówkami. Nic więc dziwnego, że regularnie udostępniamy na nich zdjęcia, mające przedstawić nas w jak najlepszym świetle. Nie zawsze jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ wymagane są specjalne rozmiary zdjęć na Facebook.

Wymiary grafik Facebook

Weźmy dla przykładu zdjęcie profilowe. Teoretycznie, w przypadku avatarów rozmiary zdjęć na Facebook powinny mieścić się w „kwadratowych” proporcjach, jak 800x800px lub 900x900px. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj nasz awatar wyświetlany jest jako koło. Sprawia to, że rozmiary zdjęć na Facebook należy dobierać w taki sposób, by były później odpowiednio kadrowane i czytelne. Trudniej wygląda sprawa z grafikami w tle. Rozmiary zdjęć na Facebook w takim wypadku uzależnione są od tego, na jakim urządzeniu będą one wyświetlane. Na komputerach rozmiary zdjęć na Facebook dla tła profilu to 820×312 pikseli. Jednakże na urządzeniach mobilnych, takich smartfony stosowane są inne proporcje i rozmiary zdjęć na Facebook to 640×360 pikseli. Uwzględniając oba czynnik, dodając grafikę w tle powinniśmy więc pamiętać, aby rozmiary zdjęć na Facebook wynosiły przynajmniej 820 pikseli szerokości i 360 pikseli wysokości. Na szczęście po załadowaniu zdjęcia portal udostępnia proste narzędzie, które pozwala wykadrować grafikę, uwzględniając rozmiary zdjęć na Facebook dla obu wariantów. To jednak nie wszystko, gdyż istnieją oddzielne rozmiary zdjęć na Facebook dla wydarzeń. Warto je znać, jeśli chcemy przez ten portal udostępnić informacje o organizowanym evencie, a całość ma wyglądać profesjonalnie. W takim wypadku optymalne rozmiary zdjęć na Facebook dla okładki wydarzenia to 1200×628 px.

Wymiary grafik Instagram

Ciekawą alternatywą dla Facebooka ostatnio staje się Instagram. Portal ten zwiększa swoją funkcjonalność i oferuje nie tylko możliwość dzielenia się zdjęciami, ale także komunikator zbliżony do Messengera i ciekawy system relacji. Pomimo, że właścicielem jest Facebook, to rozmiary zdjęć na Instagram nie są takie same jak na głównym portalu, przynajmniej w paru kwestiach. Na szczęście w przypadku grafik profilowych, rozmiary zdjęć na Instagram są identyczne jak w przypadku Facebooka. Co więcej, istnieje możliwość połączenia kont i zaimportowania zdjęcia profilowego. Jeżeli mamy więc już konto na Facebooku i chcemy prowadzić połączone konta, rozmiary zdjęć na Instagram nie są czymś, czym musimy sobie zaprzątać głowę, wybierając zdjęcie profilowe. Należy jednak pamiętać, że rozmiary zdjęć na Instagram są znacznie mniej elastyczne, jeśli chodzi i główne zdjęcia, niż ma to miejsce w przypadku Facebooka. Rozmiary zdjęć na Instagram inspirowane są kultowymi aparatami Polaroid i idealne proporcje to 1,91:1-4:5. Jest to o tyle ważne, że rozmiary zdjęć na Instagram zauważalnie różnią się od proporcji, które uzyskujemy zwykle robiąc zdjęcia aparatem telefonu zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej. Robiąc zdjęcie na Instagram najlepiej więc korzystać z narzędzia w budowanego w aplikację. mamy wtedy pewność, że zostaną zachowane odpowiednie rozmiary zdjęć na Instagram i na zdjęciu znajdzie się dokładnie to, co pierwotnie planowaliśmy. Nieco inne rozmiary zdjęć na Instagram wymagane są dla popularnych relacji zwanych InstaStories. Sugerowane rozmiary zdjęć na Instagram (lub filmów) obejmują proporcje 9:16. Takie materiały w orientacji pionowej wyświetlają się poprawnie na większości telefonów. Dopuszczalne są też rozmiary zdjęć na Instagram w proporcjach 16:9 lub 4:5. Takie rozmiary zdjęć na Instagram wprawdzie nie wypełniają całej przestrzeni InstaStories, ale dają użytkownikowi możliwość dodatkowego zagospodarowania przestrzeni roboczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *