Jak poprawić PageSpeed insights strony na WordPress?

Jednym z problemów, z którymi borykają się osoby prowadzące strony internetowe z wykorzystaniem platformy WordPress, jest wolne ładowanie się strony internetowej (PageSpeed). Jest to o tyle istotne, ponieważ poziom PageSpeed stanowi jedno z kryteriów oceny witryny dokonywanej przez automatyczny algorytm wyszukiwarki internetowej. Poza tym, środowisko WordPress jest z założenia odpowiednio zoptymalizowane pod przeglądarki internetowe, w związku z czym niski poziom Page Speed wynika najczęściej z problemów powstałych po stronie użytkownika.

Aby sprawdzić, jaki jest poziom ładowania stron na WordPress, wystarczy skorzystać z darmowego narzędzia PageSpeed Insights, w ramach którego algorytm Google przeprowadza ocenę naszej strony pod kątem miernika PageSpeed. Uzyskanie wyniku wynoszącego co najmniej 70 punktów (na sto możliwych) oznacza, że nasza strona internetowa nie wymaga interwencji z zakresie poprawy PageSpeed. Jeśli jednak wynik ten jest niższy – należy podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić swojej stronie internetowej odpowiednią jakość pod kątem SEO.

Jakie są najczęściej występujące problemy w zakresie PageSpeed i jak im zaradzić?

Jak poprawić PageSpeed Insights strony na WordPress – sposoby

Jednym z często występujących powodów obniżenia poziomu PageSpeed na WordPress są tzw. ciasteczka (z ang. cache). Ich zapisywanie sprawia, że nasza witryna ładuje się wolniej przy każdym kolejnym ładowaniu. Aby zapobiec temu problemowi, warto skorzystać np. z wtyczki Fastest Cache.

Tym, co także powoduje zbyt wolne ładowanie się strony internetowej opartej o WordPress, jest umieszczenie przez użytkownika plików graficznych o zbyt dużej rozdzielczości. To właśnie zbyt duże grafiki są często powodem, który w dużej mierze przyczynia się do spadku wydajności całej strony internetowej. Aby temu zapobiec, warto skorzystać np. z wtyczki Smush Image Compression and Optimization. Możliwe jest także dokonanie kompresji plików graficznych z użyciem programu Filezilla.

Ponadto, konieczne może być usunięcie tych pluginów (wtyczek), które powodują zbyt duży poziom obciążenia witryny internetowej opartej o platformę WordPress. W jaki sposób sprawdzić, czy taka sytuacja ma miejsce? Dobrą wiadomość dla użytkowników WordPressa stanowi fakt, że zadanie to jest bardzo proste i wymaga jedynie użycia wtyczki Plugin Performance Profiler.

Inną z przyczyn zbyt wolnego ładowania się stron internetowych na WordPress może być słabej jakości hosting. To właśnie hosting WordPress jest jednym z elementów sprawdzanych np. podczas audytu wykonywanego przez profesjonalne firmy. Jak rozwiązać ten problem? Jeśli hosting jest zbyt wolny, w przeciwieństwie do pozostałych opisanych sytuacji zainstalowanie odpowiedniej wtyczki niestety nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jedynym rozwiązaniem jest zmiana dostawcy usługi hostingowej.

Jak poprawić PageSpeed Insights strony na WordPress – podsumowanie

Co ważne, poprawienie Page Speed pomaga nie tylko zwiększyć komfort używania danej strony internetowej, ale zapobiega także „ukaraniu” danej strony przez algorytm Google (widoczność stron o niskim wskaźniku Page Speed jest mocno obniżana przez Google). Na szczęście, rozwiązanie większości najczęściej występujących problemów, które obniżają poziom prędkości ładowania stron internetowych na platformie Word Press, nie jest niczym trudnym czy skomplikowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *