Jak kupić laptop na lata?

Kupno laptopa to dzisiaj niemały wydatek. Kupując go, zależy nam na tym, aby służył nam on możliwie jak najdłużej i był bezawaryjny. Co zrobić, aby nie spędził on u nas jedynie okresu, w którym jest na gwarancji? Jak sprawić, aby służył nam długie lata? Co zrobić, aby obyć się bez awarii naszego sprzętu? Na niniejsze pytania udzielimy odpowiedzi w krótkim poradniku.

Jaki laptop kupić?

Kupując laptop, mamy dwa wyjścia. Kupić sprzęt nowy lub używany. Jeżeli stajemy przed decyzją kupna laptopa, który w zamierzeniu ma nam służyć pięć albo i więcej lat, naszym zdaniem nie powinniśmy kupować sprzętu używanego. Tak naprawdę bowiem nie wiemy, co z nim wcześniej robiono. Sprzęt taki może stosunkowo szybko ulec awarii. Najbezpieczniej zrobimy, jeżeli zakupimy nowy sprzęt w sklepie

Na co zwrócić uwagę, chcąc zakupić laptop na lata?

 • Wytrzymała obudowa – najlepiej zrobimy, kupując obudowę aluminiową. Jest ona trwała, niezawodna i odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 • Wysoka jakość konstrukcji – często zdarza się, że odwiedzając markety ze sprzętami komputerowymi, widzimy, że na ekspozycji stoi laptop, któremu matryca sama opada, gdyż po wielokrotnym otwieraniu i zamykaniu jest poluzowana. Jeżeli tak jest, podobnie będzie i w naszym przypadku po upływie 2-3 lat.
 • Możliwość rozbudowy sprzętu – mając RAM 8 GB, musimy wiedzieć, że najprawdopodobniej za 5 lat będzie to zbyt mało. Ważna jest zatem możliwość rozbudowy.
 • Wymienna bateria – obecnie jest to rzadka możliwość, ale pamiętajmy, że bateria również się zużywa. Jeśli chcemy korzystać ze sprzętu długie lata, powinniśmy mieć możliwość wymiany baterii.
 • Wymienna klawiatura – to przydatne, zwłaszcza w sytuacji gdy zdarzy się nam zalać czymś nasz sprzęt.
 • Parametry – od dawien dawna sprawdza się powiedzenie, że komputery (w tym laptopy) zwiększają swoją moc obliczeniową co dwa lata. Jeżeli kupimy sprzęt o lepszych parametrach, tym dłużej będziemy mogli się nim cieszyć bez konieczności wymiany elementów.

Jak dbać o laptop, aby służył nam lata?

 • Uważajmy przy transporcie laptopa – jeśli nosimy go w torbie, uważajmy. To delikatne urządzenie, które mimo wytrzymałej obudowy powinno być transportowane z należytą starannością.
 • Używajmy wyłącznie oryginalnego zasilacza.
 • Delikatnie usuwajmy urządzenia USB.
 • Nie przegrzewajmy laptopa – jeżeli czujemy, że laptop jest bardzo nagrzany lub pracuje bardzo głośno, koniecznie wyłączmy go.
 • Nie spożywajmy pokarmów i nie pijmy napojów w pobliżu laptopa.
 • Korzystajmy z dysków SSD –są one szybsze i trwalsze niż dyski HDD, a do tego odporniejsze na wstrząsy, ciche oraz energooszczędne.
 • Dbajmy o czystość komputera – raz na miesiąc powinniśmy dokładnie wytrzeć z kurzu laptop, oczyścić sprężonym powietrzem oraz wyczyścić wentylatory. Raz na rok lub dwa lata oddać w ręce specjalisty na gruntowne czyszczenie. Jeżeli będziemy należycie dbać o nasz komputer, powinien posłużyć nam przez długie lata.

Nasza propozycja komputera na lata

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, pokusiliśmy się o naszą propozycję laptopa, który może spędzić z wami długie lata. Proponujemy komputer z serii Acer Aspire 5. Możecie go znaleźć na: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_acer-aspire-5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *