Co to znaczy idk?

Wyjaśniamy znaczenie IDK

Internet, choć w dzisiejszych czasach wszechobecny, wciąż kryje w sobie mnóstwo zagadek. Specyficzna kultura Internetu obejmuje wiele mniej lub bardziej znajomych elementów, którymi na co dzień posługują się internauci. Język Internetu jest bardzo dynamiczny – stale rozwija się, a w jego ramach powstają coraz to nowe słowa, zwroty i skróty. Nie powinniśmy więc martwić się, gdy natkniemy się na skrót, którego znaczenia nie znamy. Sprawdźmy więc, co to znaczy idk.

Skrót IDK, co oznacza?

Skrót idk pochodzi z języka angielskiego jak większość najbardziej znanych przykładów internetowego slangu. A więc, co to znaczy idk? Idk to skrótowiec od „i don’t know”, czyli „nie wiem”. Używając go, dajemy znać naszemu rozmówcy, że nie mamy wiedzy na określony temat. Skrót idk jest używany co najmniej od 2002 roku, gdy to zaczął pojawiać się w SMS-ach i innych wiadomościach tekstowych w krajach anglojęzycznych. Idk można zapisywać zarówno za pomocą małych, jak i wielkich liter, możesz więc swobodnie wybrać, jaka forma zapisu bardziej ci odpowiada. Jeśli chcesz podkreślić i bardziej wyeksponować skrót w wiadomości, użyj wielkich liter.

By lepiej dowiedzieć się, co to znaczy idk, posłużmy się przykładem rozmowy z użyciem tego skrótu:

„– Wiesz, co on mi wtedy powiedział?

– Idk, co powiedział?” (czyli: „Nie wiem, co powiedział?”).

Innym przykładem wykorzystania skrótu idk może być zdanie: „IDK co mam teraz zrobić.”, czyli: „Nie wiem, co mam teraz zrobić.”.

Jak używać idk?

Wiedząc, co to znaczy idk, warto również dowiedzieć się, jak i kiedy się nim posługiwać. Idk używamy, gdy chcemy oszczędzić czas i posłużyć się skrótowcem, zamiast pisać „I don’t know”. Skrót ten może okazać się przydatny na przykład w rozmowach przez komunikatory tekstowe lub podczas pisania posta na forum dyskusyjnym (czyli wpisu na stronie poświęconej wymianie wiedzy i poglądów na określony temat). Szczególnie użyteczny okaże się w sytuacji, gdy nasz rozmówca oczekuje szybkiej odpowiedzi.

Chociaż skrót ten jest obecny w internecie od dłuższego czasu, jednak to przede wszystkim młodzi ludzie wiedzą, co to znaczy idk. Osoby, które nie korzystają aktywnie z mediów społecznościowych bądź komunikatorów mogą jednak napotkać trudności w rozumieniu niektórych zwrotów i wyrażeń charakterystycznych dla internetowego slangu. Zwrot może być również niezrozumiały dla osób słabo znających bądź nieznających wcale języka angielskiego. Dlatego też, korzystając z omawianego skrótu, warto, byśmy potrafili ocenić, czy nasz rozmówca również wie, co to znaczy idk. Dzięki temu możemy też uniknąć sytuacji, w której będziemy musieli wytłumaczyć komuś, co to znaczy idk.

Kiedy nie używać skrótu IDK?

Niezalecane jest korzystanie ze skrótu w rozmowach formalnych, ponieważ może być on odebrany jako nieprofesjonalny kolokwializm bądź zupełnie niezrozumiany. Jeśli jednak decydujemy się na użycie skrótu w pracy bądź w innej sytuacji formalnej, powinniśmy mieć pewność, że adresatowi naszej wiadomości nie przeszkadzają kolokwializmy oraz wie on, co to znaczy idk.

Aktywnie korzystając z serwisów społecznościowych, różnego rodzaju for bądź komunikatorów internetowych można natknąć się na wiele tajemniczych skrótów, jak choćby ten omówiony w artykule. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi już nigdy nie będziesz musiał się zastanawiać, co to znaczy idk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *