Co to jest soundbar? Jaki wybrać?

Miłośnicy dobrego i czystego dźwięku, na pewno nie są zadowoleni, z jakości jaką oferują dzisiejsze telewizory. Niestety, smukły wygląd tych urządzeń jest okupiony gorszą jakością dźwięku. Dlaczego?. Bo po prostu zabrakło już miejsca na wydajne głośniki. W takich sytuacja rozwiązaniem było kino domowe, ale zajmowało ono sporo miejsca, a dodatkowo trzeba było ukrywać całą masę kabli i przewodów. Z pomocą jednak przyjdzie soundbar. Co to jest soundbar i jaki soundbar wybrać?.

Co to jest soundbar?

Na pytanie: co to jest soundbar?, najprościej odpowiedzieć, że jest to zewnętrzny system audio. Stanowi on tańszą i lepszą alternatywę, dla zestawu kina domowego. Urządzenie to, jest niezależnym modułem, który należy umieścić pod telewizorem, z którym będzie współpracował jako zewnętrzny system audio. Odpowiadając dalej, postawione pytanie, co to jest soundbar?, możemy powiedzieć, że jest to panel z wbudowanymi głośnikami. Choć do wyboru mamy też rozszerzony zestaw, z dodatkowym subwooferem. Urządzenia te są proste w montażu, ponieważ wymagają tylko jednego kabla- HDMI, którym możemy połączyć go z telewizorem. Nowsze modele, łączą się bezprzewodowo, poprzez Bluetooth. Soundbar zajmie o wiele mniej miejsca, a także zaskoczy nas jakością emitowanego dźwięku. Jak zatem można określić to urządzenie? Co to jest soundbar?. To zewnętrzne urządzenie, które sprawi, że nawet najgorszej jakości dźwięk z telewizora, zamieni się w ten, zbliżony do sali kinowej.

Jaki soundbar wybrać?

Soundbar jak każde urządzenie, ma określone parametry techniczne. Bez wątpienia wybór tego typu sprzętu nie należy do najprostszych. Jaki soundbar sprawdzi się nam najlepiej?. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak istnieje kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia. Jaki soundbar więc wybrać? Gdzie znaleźć sprawdzony ranking soundbarów?. Oto lista kluczowych parametrów, którymi możemy kierować się podczas zakupu zewnętrznego systemu audio:

  • kompatybilność- obowiązkowo przed zakupem, sprawdźmy czy soundbar będzie kompatybilny z urządzeniem, do którego ma zostać podłączony. Sprawdźmy też rodzaje gniazd i złączy.
  • ilość kanałów- to nic innego jak ilość wbudowanych głośników. Im więcej ich będzie, tym lepszy efekt dźwiękowy uzyskamy.
  • pasmo przenoszenia- chodzi tu o zakres częstotliwości. Im więcej częstotliwości przenoszonych przez urządzenie tym oczywiście lepiej.
  • moc- to jeden z najważniejszych parametrów. Im wyższa moc głośników, tym oczywiście wyższej jakości dźwięk. Pamiętajmy, że producenci podają moc całego zestawu. W przypadku soundbara z dodatkowymi głośnikami, powinniśmy sprawdzić ten parametr dla każdego urządzenia osobno.
  • dźwięk- a raczej jego wspomagacze. W urządzeniu mogą być zastosowane dodatkowe technologie, by wygenerować jeszcze lepszy dźwięk np. Dolby Atmos, czy virtual surround sound.
  • dodatki- idąc z duchem innowacyjności, czym więcej udogodnień tym lepiej. Jaki soundbar wybrać wraz z dodatkami? Otóż taki, który umożliwi komunikację bezprzewodową, nie tylko z telewizorem, ale także z innymi urządzeniami mobilnymi. Niektóre z modeli mają także wbudowany odtwarzacz płyt CD.
  • złącza- urządzenie powinno być wyposażone minimum w HDMI i USB.
  • design- producenci prześcigają się w coraz to nowocześniejszym wyglądzie swoich urządzeń. Dopasujmy je więc tak, by dobrze komponowało się z wnętrzem.

Bez względu na wszystko, pamiętajmy, że to my będziemy użytkownikami soundbara, więc dobierzmy go w zależności od naszych potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *