Co rozumieć przez tanie oprogramowanie i gdzie można je kupić?

Czym jest tanie oprogramowanie komputerowe? Jako tanie można postrzegać zamienniki popularnych programów, często mniej funkcjonalne i mniej intuicyjne w użytkowaniu. Skupmy się jednak w niniejszym tekście na nieco innym znaczeniu określenia “tanie oprogramowanie” odnoszącym się raczej do możliwości korzystnego zakupu software`u. Zatem, czy warto i gdzie można takie tanie programy kupić?

Tanie nie znaczy gorsze!

Jak wyjaśniliśmy we wstępie, tanie oprogramowanie nie ma nic wspólnego z gorszym oprogramowaniem. Nawet zamienniki popularnych aplikacji dla profesjonalistów, jak choćby pakiet graficzny od Affinity będący ciekawą i tańszą alternatywą dla rozwiązań od Adobe, to w pełni funkcjonalne aplikacje. Owszem, odstają od rynkowych liderów możliwościami, ale nie kupują ich zwykle profesjonaliści, a pasjonaci lub bardziej zaawansowani amatorzy. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, by na programach Affinity pracowały osoby na co dzień zajmujące się projektowaniem graficznym bądź fotografią, gdyż wszystko zależy od poziomu skomplikowania zadań, które realizujemy w życiu zawodowym. To pierwsza prawidłowość dotycząca taniego oprogramowania, którą trzeba wyjaśnić, by przejść do wątku głównego.

Tanie oprogramowanie to w tym artykule po prostu tańsze oprogramowanie. Mowa tu o sytuacji, w której przykładowa aplikacja jest w jakimś punkcie sprzedaży wyraźnie tańsza niż w sklepie producenta lub na innych platformach zakupowych – sklepach Microsoftu czy Apple, by podawać najlepiej rozpoznawalne przykłady. Posługując się przykładem: chcemy kupić system operacyjny do nowego komputera. Możemy wybrać kilka kanałów sprzedaży, wśród których znajdziemy takie, gdzie system ten – w pełni funkcjonalny i oryginalny będzie znacznie tańszy niż w innych. Jak i gdzie szukać takich sklepów, które pozwalają na kupowanie taniego, ale pełnowartościowego oprogramowania?

Gdzie kupować tanie oprogramowanie komputerowe?

Zdecydowanie najlepszym sposobem będą internetowe sklepy z oprogramowaniem. Powodów ku temu jest kilka. Po pierwsze, mają one zdecydowanie lepsze, bardziej atrakcyjne ceny oprogramowania niż ma to miejsce w oficjalnej dystrybucji – przez którą rozumiemy sklepy przynależne do poszczególnych producentów oprogramowania. Po drugie, oferta takich sklepów, jak Soft360.pl jest znacznie szersza niż w przypadku stacjonarnych placówek lub elektromarketów, a cena oprogramowania również nieporównywalnie bardziej korzystna. Po trzecie, wygoda zakupu i szybkość, w którym otrzymujemy zakupione oprogramowanie nie ma sobie równych.

Sukces sklepów z oprogramowaniem i licencja ESD

Za sukcesem wielu przedsiębiorców z sektora e-commerce, którzy sprzedają online oprogramowanie komputerowe stoi wariant dystrybucji określany jako ESD. Licencja tego typu pozwala dostawcom na sprzedaż oficjalnych wersji oprogramowania, wspieranych przez producenta i w pełni legalnych przez Internet w postaci cyfrowego klucza aktywacyjnego. Po zakupie kod autoryzacyjny najczęściej trafia do nas drogą e-mailową, a my pobieramy oprogramowanie samodzielnie i następnie aktywujemy je na naszych komputerach. Licencja tego typu jest nie tylko wygodna w zakupie, ale i możliwa do zainstalowania na różnych urządzeniach, gdyż w przeciwieństwie do licencji OEM nie jest ona przypisana do konkretnego komputera.

Rzecz jasna nie można wysnuć tezy, że wprowadzenie licencji ESD umożliwiło internautom dostęp do w pełni legalnego i taniego oprogramowania, ale na pewno dostęp ten ułatwiło i spopularyzowało. Mając na uwadze fakt, jak tanie oprogramowanie może być w wiodących e-sklepach oraz to, jak wygodnie i szybko można je dziś kupić, poszukiwanie używanego softu, a nawet uciekanie się do nielegalnych sposobów pozyskania oprogramowania dla wyraźnej większości użytkowników straciło jakikolwiek sens. Tanie oprogramowanie nie zniszczyło może komputerowego piractwa, ale na pewno dołożyło swoją cegiełkę do jego marginalizacji, co było ważnym krokiem na drodze do zwiększenia dostępu do pełnowartościowego i atrakcyjnego w zakupie softu – mniej kopii pirackich to większy popyt na legalne oprogramowanie, który przekłada się na obniżenie cen jego zakupu. Innymi słowy, sytuacja win-win i dla użytkowników, i dla sprzedawców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *